Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Wątek: Czas wysyłki wojska na przygodę

  1. #1
    Osadnik
    Dołączył
    21.08.2012
    Posty
    61
    Serwer
    Kolonia

    Czas wysyłki wojska na przygodę

    Niedawno zacząłem epickie przygody.
    Niestety dużo wojska tam idzie.
    Zastanawiałem się ile razy będę musiał posłać gienków (każdy rodzaj gienka ma inna pojemność i inny czas marszu).
    Rozwiązywałem już takie zadania i wtedy użyłem narzędzia/dodatku dostępnego w Excelu - Solvera (jeszcze w starym Excelu 2000)

    Kopiowanie załączonych plików jest dozwolone, natomiast rozpowszechnianie/modyfikacja i publikacja, tylko gdy zostanie podany jego autor kty45.

    Definicja problemu
    Spoiler

    1. Zdefiniowałem listę generałów [nazwa]|[pojemność]|[czas podróży]|[czas podróży z rozstawieniem] w arkuszu "Generałowie"
    2. Zdefiniowałem tabele w arkuszu "Czas Wysyłki Wojska" w której określiłem
    - ile razy wysłać generała [komórki A2:A11]
    - ile posiadamy generałów [komórki B2:B11]
    - rodzaj generała (tu jest wcześniej zdefiniowana lista ) - to można samemu zmienić z pola "Combo" wybrać rodzaj generała lub ustawić "Nic"
    - ile wojska (R,O,Ż,EŻ,Ł,WŁ,K,Ku,Pu) chcemy wysłać - to można samemu zmienić - składy wpisujemy w [komórki F16:F24].
    Napisałem kilka formuł - wrzuciłem zadanie do Solvera:
    a) narzuciłem ograniczenia:
    - ilość razy w zakresie od 0 do [max_wysyłki] - parametr obliczany automatycznie
    - ilość obliczonego wojska >= wysłanego wojska
    - ilość razy ma być liczba całkowitą
    b) zmienień komórki to [ile razy wysłać generała]
    c) funkcja celu to min z max czasu wysyłki
    i po kilku minutach miałem rozwiązanie.
    W arkuszu "Czas Wysyłki Wojska"
    zmieniamy komórki B2:B11 oraz C2:C11 oraz skład wojska F16:F24 i naciskamy przycisk "Oblicz czas wysyłki wojska"

    Dlaczego przyjąłem czas dłuższy niż 15/30 min
    Spoiler

    tu macie odpowiedz na forum
    2-pytania-o-przygody
    1. Ile czasu armia "płynie" na wyspę na której jest przygoda?
    Z opisu wynika że 30 minut.
    Cytat Zamieszczone przez Egzekutor_Guns Zobacz posta

    Jednak w rzeczywistości trwa to o wiele dłużej.
    - wydanie rozkazu wymarszu ( kilka sekund )
    - zwijanie garnizonu ( około 30 sekund )
    - marsz generała do najbliższego magazynu ( kilka sekund - kilka minut )
    - podróż generała ( 30 minut lub 15 minut )
    - relokacja generała do lądowiska ( kilkanaście sekund )
    - rozstawienie garnizonu ( około 30 sekund )
    Ja przyjąłem zasadę że do każdego marszu gienka trzeba doliczyć dodatkowe 2 min

    Dodatkowe opcje i uwwagi
    Spoiler

    Przy dużej ilości kombinacji/pod-problemów jakie musi rozwiązać Solver przydaje się zmienić
    - dokładność na większą [dłużej wyszukuje pod-problemy] [komórka J2]
    - ilość iteracji [komórka J3]
    Czasem też nie znajduje optymalnego rozwiązania.
    W każdej chwili możecie przerwać działanie uruchomionego solvera - naciskając [Esc].

    Przykład
    Spoiler

    ---------------------------------------------------------
    Dzielny Mały Krawiec (major)- Poznańczyk potrzeba wysłać
    ---------------------------------------------------------
    1466R 408O 342Ż 152EŻ 1362Ł 260WŁ 184Ko 210Ku 185Pu razem 4569

    Mając 1 Majora 1 Weterana 3 Doświadczonych 5 Zwykłych minimalny czas to 96 min [1:36:00]
    Dodając do powyższego 1 Kwatermistrza zaoszczędzimy 45min (minimalny czas 51 min [0:51:00])
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Synowie Małego Krawca (major)- Poznańczyk potrzeba wysłać
    ---------------------------------------------------------
    1238R 328O 130Ż 335EŻ 1109Ł 50WŁ 138Ku 248K 188Pu razem 3764

    Mając 1 Majora 1 Weterana 3 Doświadczonych 5 Zwykłych minimalny czas to 85 min [1:15:00]
    Dodając do powyższego 1 Kwatermistrza zaoszczędzimy 34min (minimalny czas 51 min [0:51:00])
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Bohaterski Mały Krawiec (major)- Poznańczyk potrzeba wysłać
    ---------------------------------------------------------
    2556R 306O 51Ż 241EŻ 2030Ł 253WŁ 246Ku 520K 192Pu razem 6395

    Mając 1 Majora 1 Weterana 3 Doświadczonych 5 Zwykłych minimalny czas to 119 min [1:59:00]
    Dodając do powyższego 1 Kwatermistrza zaoszczędzimy 34min (minimalny czas 85 min [1:25:00])
    ----------------------------------------------------------------------------------------------


    Spakowany arkusz znajdziecie tutaj
    CzasWysyłkiWojska_v4.zip
    Arkusz napisany i przetestowany pod Excelem 2013 PL, ale powinien poprawnie działać pod 2010.
    Niestety, nie wiem czy będzie działać pod niższymi wersjami lub innymi wersjami językowymi.
    Jak dodać dodatek Solvera do Excela ? - poszukajcie w Google.
    Arkusz wymaga uruchomienia makr - zanim je uruchomicie mozecie je przejrzeć.

    Życzę udanych symulacji.

  2. #2
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    26.03.2015
    Posty
    4
    Serwer
    Dolina Odkrywców
    Ciekawa sprawa...

  3. #3
    Osadnik
    Dołączył
    29.08.2013
    Posty
    91
    Serwer
    Słoneczny Gród
    Widzę jakiś pasjonat modeli matematycznych. Rozumiem, że ci to sprawia frajdę i nie chcę, żebyś potraktował to co napisze jako krytykę tylko sugestię.

    Nie warto tworzyć skomplikowanych formuł dla każdej głupoty jeżeli to ma komuś służyć. Jak już wiadomo co się chce wysłać to wiadomo, że po kolei wysyła się wszystko wszystkimi gienkami, które nie sa potrzebne w walce i żadne obliczenia do tego potrzebne nie są żeby przesłać je szybko.

    Proponuję CI zająć się czymś co się naprawdę przyda. Np. kalkulatorami opłacalności produkcji/ dochodowości przygód itp.

Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów

Ubisoft wykorzystuje pliki cookies w celu umożliwienia jak najlepszego korzystania z naszych stron internetowych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza zgodę na użycie plików cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.