W związku z wieloma zapytaniami na ten temat, dziś postanowiłem doprecyzować tę - wydawać by się mogło - prostą kwestię.
 1. Jaki język obowiązuje na polskiej wersji gry?
  Na polskiej wersji gry The Settlers Online obowiązuje "ogólny" język polski.

 2. Gwary/dialekty to też język polski, czy można z nich korzystać na kanałach publicznych?
  Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że gwary/dialekty należą do języka polskiego, jednak ich używanie na kanałach globalnych może przyczynić się do otrzymania blokady dostępu do czatu.

 3. Dlaczego nie można używać gwar/dialektów na kanałach globalnych?
  Spora część graczy nie posługuje się biegle wszystkimi istniejącymi gwarami/dialektami, przez co ich używanie na kanałach globalnych może wprowadzać zbędne zamieszanie i tworzyć problemy z komunikacją. W związku z tym, na kanałach publicznych należy posługiwać się "ogólną" wersją języka polskiego, która jest zrozumiała dla wszystkich graczy. Dzięki temu porozumiewanie się pomiędzy graczami nie będzie w żaden sposób utrudniona.

 4. Dlaczego za używanie gwary/dialektu można otrzymać blokadę czatu?
  Oczywiście nie mamy nic przeciwko używaniu gwar/dialektów - wręcz przeciwnie, uważamy, że jest to bardzo ciekawe urozmaicenie "ogólnego" języka polskiego. Jednak w związku z tym, że odmiany języka polskiego mogą być niezrozumiałe dla pozostałych graczy, nie należy ich używać na kanałach publicznych.

 5. Co należy rozumieć poprzez termin "kanał publiczny/globalny"?
  Termin ten odnosi się do wszystkich kanałów globalnych oraz kanału pomocy. Oczywiście nie mamy nic przeciwko używaniu dowolnych języków na kanałach gildii - jeśli lider gildii na to pozwala. To samo dotyczy szeptów i komunikacji prywatnej (np. system wiadomości prywatnych wewnątrz gry).