Zobacz wyniki ankiety: Czy poprawność nazw rzemieślników jest dla Ciebie istotna?

Głosujących
29. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Tak

    16 55.17%
  • Nie

    4 13.79%
  • Jest mi to obojętne

    9 31.03%
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Łukmistrz i Płatnerz

  1. #1
    Osadnik
    Dołączył
    25.02.2012
    Posty
    66
    Serwer
    Nowa Ziemia

    Łukmistrz i Płatnerz

    Proszę mi pokazać mądrego, który sobie wydumał te dwie nazwy. Przeszukałam sporą ilość słowników i leksykonów i słowa "Łukmistrz" jakoś nie znalazłam. Otóż okazuje się, że nawet forma "Łuczarz" jest dyskusyjna, ale na tyle popularna, że można jej z powodzeniem używać, a została zmieniona. Po co?
    Natomiast jeśli chodzi o płatnerza... Od kiedy to płatnerz wykonuje kusze? Z tego co mi wiadomo, zajmował się zbrojami, a w późniejszym czasie bronią białą. Kusze do broni białej nie należały i należeć nie będą. Kto jest na tyle niekompetentny, żeby sobie coś takiego wymyślić? Rozumiem, że drobne nieścisłości mogą być akceptowane, ale nie aż do przesady. Naprawdę się dziwię, że coś takiego w ogóle przeszło, ponieważ nie dość, że to ukazuje całkowitą ignorancję, to są ważniejsze rzeczy do poprawy.

  2. #2
    Generał Awatar sparkz
    Dołączył
    20.01.2012
    Posty
    3,621
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Odpowiedzialna za to jest ta sama ekipa, ktora "Rathaus" przetlumaczyla nie jako ratusz, tylko dom wladyki ..
    "A necromancer is just a really, really late healer"

  3. #3
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    23.02.2012
    Posty
    12
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Niby tak, ale w przypadku Ratusz a Dom Władyki nie ma tak wielkiej niezgodności co do znaczenia.

  4. #4
    Osadnik
    Dołączył
    06.05.2012
    Posty
    208
    Serwer
    Kolonia
    Cytat Zamieszczone przez sparkz Zobacz posta
    Odpowiedzialna za to jest ta sama ekipa, ktora "Rathaus" przetlumaczyla nie jako ratusz, tylko dom wladyki ..
    Jeszcze na pierwszym czy drugim poziomie by to obleciało, ale na piątym zdecydowanie bardziej do tego budynku pasował Ratusz :/

    Co do łukmistrza to nawet nie zauważyłem, że zmienili tę nazwę, można im tylko pogratulować...
    "We are monetizing all the weakness of people" - Teut Weidemann, lead designer of Settlers Online

  5. #5
    Osadnik
    Dołączył
    07.07.2012
    Posty
    168
    Serwer
    Kolonia
    Ogólnie jestem za, ale akurat mnie się Łukmistrz bardziej podoba od Łucarza. Największe kuriozum to przetłumaczenie "tightly sown wheatfield" na "wąskie pole pszenicy". Bez sensu jest też wydłużenie nazw "chata leśnika", "chata drwala" zamiast po prostu leśnik i drwal.

    Moje propozycje na szybko:
    wąskie pole pszenicy - duże pole pszenicy
    chata leśnika - leśnik
    chata drwala - drwal
    łowca - myśliwy
    warsztat ślusarza - kowal
    wyborny łucznik - doborowy łucznik
    warsztat rzeźnika - rzeźnik
    liściaste - dąb
    iglaste - sosna
    egzotyczne - heban

  6. #6
    Osadnik
    Dołączył
    25.02.2012
    Posty
    66
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Jak już się czepiać, to na całego. Ślusarz i kowal to nie to samo
    Co do nazw: miejsca, w których pracują rzemieślnicy mają swoje nazwy. Ślusarnia, kuźnia, rzeźnia... Ale to bez potrzeby, w wersji angielskiej jest prosto "Butcher", "Toolmaker", "Hunter", "Hardwood forester". Skąd się im te chaty i warsztaty wzięły - ja nie mam pojęcia.
    A w kwestii drewna, w wersji angielskiej jest jak mówisz, pinewood czyli drewno sosnowe.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów

Ubisoft wykorzystuje pliki cookies w celu umożliwienia jak najlepszego korzystania z naszych stron internetowych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza zgodę na użycie plików cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.