Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42

Wątek: Handel Wymienny

  1. #1
    Handlowiec

    Handel Wymienny

    Witam

    Handel w grze The Settlers Online może być bardzo opłacalny. Wynika to z faktu że większość graczy ni wie jaka jest realna wartość różnych surowców i tak naprawdę to nawet ich to nie za bardzo obchodzi. Chciałbym namówić wszystkich początkujących, ale także tych zaawansowanych graczy do przeanalizowania swojej gospodarki pod kontem możliwości które daje wymiana handlowa.
    Generalnie należy dążyć do samowystarczalności, choć oczywiście nie za wszelką cenę. Można sobie pozostawić pewien niewielki margines deficytu różnych surowców, jeśli ich cena rynkowa jest wystarczająco atrakcyjna i niema większych problemów z ich zakupem. Dzięki temu można znacząco przyspieszyć swój rozwój i zwiększyć postępy w grze. Ponadto jeśli dobrze zbilansujemy swoją produkcję może się okazać że mamy pewne nadwyżki mocy produkcyjnych, których nie jesteśmy w stanie wykorzystać. Należy sobie wówczas zadać pytanie: co produkować na sprzedaż?
    Poniżej wyjaśnię jak należy analizować produkcję i rynek, aby optymalnie wykorzystać posiadane patenty budowlane.

    Dawno Dawno temu...

    było sobie dwóch rzemieślników, jeden z nich zajmował się wydobyciem i obróbką kamienia, a drugi był drwalem. kamieniarz przez cały dzień swojej ciężkiej pracy był w stanie obrobić jeden blok kamienia, a drwal przez cały dzień ścinał i obrabiał 2 bale drewna.
    Któregoś dnia kamieniarz stwierdził że przydało by mu się trochę bali drewna do budowy domu, poszedł więc do drwala i zaproponował mu wymianę. Drwal przystał na propozycję dał kamieniarzowi za każdy blok kamienia 1 bal drewna. Potem jeszcze kilka razy dokonywali podobnej wymiany, bo każdy z nich budował dom i oboje byli z takiej współpracy zadowoleni.
    Po pewnym czasie drwal z drewna i z kamienia zbudował piękny dom, ale kamieniarz nie był nawet w połowie budowy swojego domu i zaczął się zastanawiać jak to jest że pracuje ciężko od rana do wieczora a jednak nie ma takich dobrych efektów jak drwal?
    Zaczął się więc zastanawiać czy aby wymiana 1 bloku kamienia za 1 bal drewna jest opłacalna?
    Oczywiście nie była opłacalna bo drwal oddawał efekt swojej całodziennej pracy za drewno które drwal robił w 1/2 dnia i to nie był dobry interes.
    Mam nadzieję że ta prosta opowieść dała wam do myślenia będziecie potrafili znaleźć w niej morał dla siebie.

    Jak się wymieniać surowcami, aby na tym nie tracić?

    Jeśli zastanawiacie się ile zażądać jakiegoś surowca w zamian za inny, to musicie sobie zadać pytanie ile czasu potrzebujecie na jego wyprodukowanie w jednym budynku. Czasami nie jest to proste, ale przy odrobinie wysiłku da się zrobić.
    Jeśli do produkcji wykorzystujemy jakieś półprodukty, to ich wartość trzeba obliczyć w pierwszej kolejności i dodać, dlatego najlepiej zacząć obliczenia od surowców podstawowych, a potem po kolei obliczyć wszystkie inne.

    KAMIEŃ - 5
    Produkcja kamienia trwa 5 min. Czy mamy jakieś koszty dodatkowe związane z produkcją kamienia? Musimy wysyłać geologów na poszukiwanie nowych złóż, ale to robimy za darmo. Więc to jest już koniec naszych obliczeń. Wartość kamienia szacujemy jako 5 min.

    DREWNO IGLASTE - 3,75
    Drwal ścina 1 drzewo 1,5 min, ale potrzebuje złoża drewna którego odtworzenie wymaga pracy leśnika. leśnik sadzi jedno drzewo 2,25 min, ale praca jednego leśnika jest niewystarczająca aby posadzić wystarczającą ilość drzew. Potrzeba 3 leśników dla 2 drwali. Zatem 3 leśników i 2 drwali w ciągu 1,5 min produkuje 2 bale drewna. więc liczymy 1,5 * 5 / 2 = 3,75 min i to jest ostateczny koszt produkcji drewna iglastego.
    Teraz spróbujmy dla ćwiczenia skorzystać z dotąd zdobytej wiedzy. Załóżmy że ktoś wam proponuje wymianę, Chce żebyście mu dali 100 kamienia za 100 bali drewna iglastego, co wy na to? Niema mowy! :P

    DESKI IGLASTE - 6,75
    Tartak pracuje 3 min, i potrzebuje do produkcji 1 bal drewna.
    Wartość deski iglastej wynosi więc 3,75 + 3 = 6,75

    RUDA MIEDZI - 3,6
    Kopalnia miedzi pracuje 3 min, ale niestety w przypadku miedzi nie wystarczy wysłać geologa, ale na każdym nowym złoży trzeba zbudować nową kopalnię. Budowa kopalni kosztuje 30 desek iglastych i 45 kamienia. Dlatego wartość miedzi liczymy w następujący sposób:
    3 + (30 * 6,75 + 45 * 5) / 710 = 3,6 min

    WĘGIEL OD SMOLARZA - 10,5
    Dalej węgiel. Smolarz pracuje 3 min i potrzebuje do produkcji 2 bale drewna. Mamy więc wartość węgla od smolarza 3,75 * 2 + 3 = 10,5

    ZBOŻE - 12,8
    Gospodarstwo pracuje aż 12 min, niestety ludzie sprzedający zboże wydają się tego faktu nie zauważać. Dodatkowo musimy budować pola. Załóżmy że budujemy najtańsze pola których budowa kosztuje 20 desek iglastych i 5 kamienia.
    Mamy więc wartość 1 kłosa 12 + (20 * 6,75 + 5 * 5) / 200 = 12,8

    MĄKA - 18,8
    młyn pracuje 6 min. i potrzebuje 1 kłos. Co daje 6 + 12,8 = 18,8

    WODA – 0,14
    Do produkcji wody są potrzebne studnie, ale studnie nie zużywają patentów budowlanych, dlatego jej wartość przyjmujemy jako 0, ale studnie musimy co jakiś czas odbudowywać kosztem 10 desek iglastych i 15 kamieni, co daje wartość (10 * 6,75 + 15 * 5) / 1000 = 0,14

    CHLEB - 22,08
    Piekarnia pracuje tylko 3 min, ale potrzebuje mąki i 2 wiader wody, czyli 3 + 2 * 0,14 + 18,8 = 22,08

    RYBY - 5,21
    Rybak pracuje 3 min. Dodatkowo do odtworzenia zasobu 100 ryb potrzeba 10 chlebów. Zatem mamy 3 + (10 * 22,08) / 100 = 5,21

    Na tym zakończę. Wyliczenie wartości pozostałych surowców pozostawiam wam. Radze w waszych obliczeniach zachować maksymalną dokładność. Moje obliczenia były bardzo schematyczne. Nie uwzględniłem w nich czasu potrzebnego na transport surowców ze złoża i do magazynu, a także nie uwzględniłem faktu że różni rzemieślnicy muszą gdzieś mieszkać, czyli do produkcji wszystkich surowców włącznie z wodą jest potrzebna pewna ilość rezydencji.
    Tak naprawdę czas i ilość budynków potrzebna do produkcji to to samo, bo czas produkcji możemy skrócić budując więcej budynków, dlatego właśnie koszt wody przyjęliśmy jako 0, mimo że nosiwoda potrzebuje 3 min aby w naszym magazynie pojawiło się wiadro wody.
    Duże znaczenie ma także to czy produkujemy coś z pomocą półmisków, kanapek, lub koszyków, czy bez.
    Np jeśli produkujemy kamień z wykorzystaniem półmisków to jego koszt się zmieni i wyniesie (5 + (10 * 5,21) / 30 * 5) / 2 = 6,84
    zaś jeśli produkujemy z wykorzystaniem półmisków chleb to jego koszt wyniesie (22,08 + (10 * 5,21) / 30 * 3) / 2 = 13,65
    Widać zatem że przy użyciu tzw. buffów możemy zmniejszyć koszty produkcji, ale także jeśli używamy buffów nieumiejętnie, możemy te koszty zwiększyć! Innymi słowy, nie na każdy budynek opłaca się dać każdy rodzaj buffa.
    Musimy także uwzględnić poziom budynków. Moje obliczenia były robione dla budynków na 1-wszym poziomie, co jest dobre gdy się dopiero co zaczęło grę. W miarę jak podnosimy nasze budynki na wyższe poziomy musimy weryfikować nasze obliczenia.
    Ważne jest by obliczać jak najdokładniej koszty własnej produkcji, w takich warunkach w jakich ona faktycznie przebiega. Jeśli budujecie średnie pola pszenicy, to koszty produkcji zboża będą inne, to samo się tyczy studni głębinowych. Jeśli podnosicie kopalnie na wyższe poziomy, powinniście to uwzględnić, tak samo jak koszt kanapek, koszy itd.
    Gwarantuję że wysiłek poświęcony na obliczenia zostanie wam bardzo wysoko wynagrodzony, gdyż znając faktyczne koszty swojej produkcji i ceny rynkowe, będziecie dokładnie wiedzieli co tak naprawdę opłaca się wam produkować, a co było by lepiej kupić od innych graczy, którzy być może nie są aż tak wnikliwi w swoich analizach
    Ostatnio edytowane przez Handlowiec ; 04.08.2012 o 02:51 Powód: błędy

  2. #2
    Osadnik
    Dołączył
    02.06.2012
    Posty
    96
    Serwer
    Kolonia
    Cytat Zamieszczone przez Handlowiec Zobacz posta
    KAMIEŃ - 5
    Produkcja kamienia trwa 5 min. Czy mamy jakieś koszty dodatkowe związane z produkcją kamienia? Musimy wysyłać geologów na poszukiwanie nowych złóż, ale to robimy za darmo. Więc to jest już koniec naszych obliczeń. Wartość kamienia szacujemy jako 5 min.

    DREWNO IGLASTE - 3,75
    Drwal ścina 1 drzewo 1,5 min, ale potrzebuje złoża drewna którego odtworzenie wymaga pracy leśnika. leśnik sadzi jedno drzewo 2,25 min, ale praca jednego leśnika jest niewystarczająca aby posadzić wystarczającą ilość drzew. Potrzeba 3 leśników dla 2 drwali. Zatem 3 leśników i 2 drwali w ciągu 1,5 min produkuje 2 bale drewna. więc liczymy 1,5 * 5 / 2 = 3,75 min i to jest ostateczny koszt produkcji drewna iglastego.
    Teraz spróbujmy dla ćwiczenia skorzystać z dotąd zdobytej wiedzy. Załóżmy że ktoś wam proponuje wymianę, Chce żebyście mu dali 100 kamienia za 100 bali drewna iglastego, co wy na to? Niema mowy! :P
    ja dam, aż do opróżnienia magazynu...
    obliczenia swoje, a rynek swoje

    Wystarczy kilka razy dziennie obejrzeć zakładkę handel, żeby przekonać się, że nie zawsze rynek reaguje w sposób zgodny z obliczeniami.
    Produkcja węgla pochodzacego z kopalni jest mało opłacalna, a uzywa się go w duzych ilościach do produkcji broni. w dodatku możemy miec tylko 6 kopalni węgla na swojej wyspie. Doskonałym uzupełnieniem tego źródła węgla sa smolarze, którzy używaja do jego produkcji pni iglastych.
    To jest najważniejsza przyczyna tego, że pień iglasty jest droższy zarówno od kamienia, jak i desek zrobionych z tego pnia w tartaku.

    Przykład dotyczy jednego z najpopularniejszych i najtańszych towarów na rynku.
    W przypadku rzadzszych i droższych towarów takie niezgodności będa pojawiać się częściej.
    Nie chcę niepotrzebnie krytykowac autora, bo zanim to napisał i tutaj umiescił, wykonał sporo pracy - ale podejmując się handlu wymiennego zalecałbym przede wszystkim regularne śledzenie cen towarów na rynku (zakładka 'handel'), nie tylko "ile za to chcą", ale również "ile za to płacą". Może to zabrać nawet tygodnie czasu, ale zwróci się z nawiązką. Towar, którego nie produkujemy zawsze będziemy mogli kupić bez przepłacania, a nadwyżki niektórych towarów sprzedac z zyskiem.
    Ostatnio edytowane przez von_Flaschke ; 03.08.2012 o 03:30 Powód: literówki

  3. #3
    Handlowiec
    Cytat Zamieszczone przez von_Flaschke Zobacz posta
    To jest najważniejsza przyczyna tego, że pień iglasty jest droższy zarówno od kamienia, jak i desek zrobionych z tego pnia w tartaku.
    [...]
    Przyczyną tego że pień iglasty jest droższy od desek jest to że ludzie niepotrezbnie robią za dużo desek. Innej przyczyny niema. Podobnie jak ty robisz niepotrzebnie za dużo kamienia. Ja osobiście mam od niedawna 1 tartak iglasty i jednego kamieniarza, bo mnie na to stać... ale jak się dorabiałem to nie miałem ani jednego, co polecam każdemu. I ja nie mam problemu z kamienim ani z deskami ani z rybami, i ich nie sprzedaję i nigdy nie sprzedawałem i nie będę sprzedawał, chyba że ich cena osiągnie realną adkwatną do kosztów produkcji wysokość. I na tym właśnie polega prawidłowa analiza rynku i własnych kosztów produkcji.

    Zatem jeśli sprzedajesz kamień i deski iglaste, lub tak jak napisałeś chcesz sprzedać, to powinieneś może mój poradnik przeczytać jeszce raz.
    Pozdtawiam.
    Ostatnio edytowane przez Handlowiec ; 03.08.2012 o 05:29

  4. #4
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    11.03.2012
    Posty
    11
    Serwer
    Nowy Świat
    Pamiętaj też iż każdy budynek potrzebuje innych surowców do postawienia. Więc musiałbyś jeszcze wziąść pod uwagę ten wskaźnik.

  5. #5
    Osadnik
    Dołączył
    26.01.2012
    Posty
    64
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Witam

    Na wstępie chciałbym pochwalić HANDLOWCA - naprawde fajny poradnik, musiałeś się nad nim napracować. Szkoda bo ni jak się ma do gry The Setllers online, ale przystępny. To co piszesz mogło by zadziałać, podwarunkiem że każdy zacząby od początku i w tym samym czasie, a i tak po paru miesiącach zrobiłby się galimatias jaki obserwujesz teraz. Pewnie jesteś młodym graczem i nie podoba ci się to iż musisz płacić wysokie sumy za niktóre produkty, a to co sam produkujesz sprzedajesz za grosze. Wynika to poprostu z popytu i podaży wielu graczy jest na poziomie 37-40lvl i to jest czas w którym potrzebuję naprawdę dużo złota, to co produkują sprzedają tanio bo i po co im to, budynków dostawiać nie trzeba a i kopalnia złota dwa razy na tydzień to nie jest wydatek. Piszesz że masz tartak iglasty i kamieniarz, a ja ci mówię że zaparę lvl zburzsz go bo będzie ci on do niczego niepotrzebny, kamień i deski są tak tanie że bezsensu jest tracić patenty na ich produkcje, poza tym doczego to ludzą na wyższych lvl raz na tydzień kopalnia miedzi? Apropo twojej nie chęci do sprzedaży nie licz na to że materiały surowców typu deski igl kamień czy ryby kiedykolwiek wzrosną.

  6. #6
    Handlowiec
    @relikwiarz1984
    W zasadzie mógłbym ci próbować coś wyjaśnić, ale wydaje mis ie że poprostu zbyt pobierznie przeczytałeś to co napisąłem już wcześniej, więc nie chcę się powtarzać. Poprostu zachęcam cię do bardziej wnikliwej lektury. Powiem ci tylko tyle że może szkoda że nie grasz na moim serwerze, bo wtedy mógłbyś porównać swoje efekty do moich i zastanowić się czyja filozofia gry się lepiej sprawdza.
    Pozdrawiam.

  7. #7
    Osadnik
    Dołączył
    26.01.2012
    Posty
    64
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Tak jak ci napisałem, twoja filozofia jest poprawna i tak powinno być, ale nie na każdym serwerze, grasz chyba na najmłodszym więc może to i się sprawdza ale poczekaj do czasu. Mamy tawk wiele ścieżek którymi możemy podążyć grając w The Setlers że w pewnym momencie i tak się wszystko wysypie. Jak też tak zaczynałem i tak samo handlowałem a teraz np. 400 koni czas produkcji 1 szt ok 7 minut, zużywa się na to 4 wiadra wody i 2 zboża co daje nam na pake 400 koni = 1600 wody + 800 zboża (nie biorę pod uwagę buffa) czas produkcji 46 godzin, sprzedaż je za maks 10 monet, same półprodukty są tyle warte a co z końmi i czasem?
    Pewnych rzeczy poprostu nie przeskoczysz, za jedne prosukty będziesz płacił więcej za inne mniej, kolejny przykład drzewo iglaste jest więcej warte ni deski z tego drzewa mimo że mają dłuższy czas produkcji może to mi wyjaśnisz? Sprawa jest banalnie prosta otóż desek nie potrzebujesz wcale na wyższych etapach, tyle tylko co na kopalnie miedzi, ja kupuje 2k kamienia i desek i mam na cały miesiąc, płacąć 10 monet max.
    Oczywiście masz swoje zdanie a ja nie będę próbował cię od niego odwieść, sam się przekonasz.
    A tym czasem polecam na forum temat CENY SUROWCÓW tam się dowież ile jest warta Twoja teoria.
    bezobrazy, szacun.

  8. #8
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    01.04.2012
    Posty
    5
    Serwer
    Słoneczny Gród
    Ładnie napisane, ale popraw to 'ZBORZE', bo w oczy kole...

  9. #9
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    14.03.2012
    Posty
    14
    Serwer
    Czarci Gaj
    Sytuacja z kłodami i kamieniami jest tutaj oczywista. Handlowiec wytłumaczył to w sposób czysto ekonomiczny. Skoro Bale są droższe od kamieni to po co robić kamienie? Lepiej je zakupić za te bale w handlu i być do przodu o różnicę. Tego właśnie uczy ten ogólny poradnik. Czytajcie ze zrozumieniem a zadziwi Was jakie to proste. Proponuje abyście we własnym zakresie dodali zmienną jaką jest pozwolenie budowlane oraz osadnik do swoich obliczeń oraz miejsce przy magazynie w stosunku do maksymalizacji miejsc na mapie. Pozdrawiam i do przeczytania.

  10. #10
    Osadnik
    Dołączył
    30.04.2012
    Posty
    55
    Serwer
    Kolonia
    ja powiem tylko tyle że jak zacząłem grę podliczyłem sobie własnie wszystko ile co wg mnie powinno kosztować względem innych surowców i na tej podstawie sprzedawałem/kupowałem realia rynku nie są takie proste ale to właśnie podaż/popyt generuje obroty na rynku i cenę produktu...

    przede wszystkim jednakże wyliczanie na podstawie samego czasu jest nieadekwatne... w pierwszej kolejności należałoby wyliczyć:
    - koszt produkcji monet (kopalnia, piec, mennica)
    - określić koszt doładowania do kopalni złota i wycentrować zysk brutto takowej produkcji odliczając koszta poboczne...
    - na tej podstawie określić ile kosztuje realny czas produkcji...
    dopiero wtedy można określać ile kosztuje dany produkt... aczkolwiek tu kolejna kwestia... wiele surowców nie ma odzwierciedlenia w produkcji gdyż jest ich sporo na rynku ze względu na przygody i dropy z nich... jakbyś miał tym sposobem wyliczać np miecze stalowe to wyszłoby Ci że powinny kosztować ~700monet/paczkę... tyle że prawie 80% mieczy na rynku pochodzi z dropów a nie z produkcji przez co ich wartość jest znacznie niższa 170-220 monet obecnie mniej więcej na kolonii...

    aczkolwiek tak czy siak większość produktów da się określić, a szczególnie ekonomicznie podstawowych

    tak czy siak rynek jest rynkiem:
    - kupisz za tyle za ile ktoś najmniej będzie chciał sprzedać
    - sprzedaż za tyle za ile ktoś będzie chciał kupić

    niektóre produkty są takie iż nie trzeba zatrzymywać produkcji ani jej zmniejszać, choćby chleb ma obecnie tak śmieszną cenę że pomimo nadprodukcji ~15k dziennie nie sprzedaję tylko sobie ludków produkuję w magazynie prowiantu, bo to mi się kiedyś przyda a sprzedaż poniżej kosztów produkcji mnie nie interesuje...

    Ps. chciałbym jeszcze zaznaczyć że śmieszą mnie ludzie co mówią "no tak ale jak buffujesz to koszta się zmniejszają bo dostajesz 2x więcej"
    moja odp dla nich: każdy budynek produkcyjny można buffować więc wartość każdego surowca, także monety jest mniejsza ;P

    tak czy siak... wolny rynek to dobry rynek, jak nie opłaca Ci się sprzedawać, to opłaca Ci się coś kupić ;D

Strona 1 z 5 1 2 3 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów

Ubisoft wykorzystuje pliki cookies w celu umożliwienia jak najlepszego korzystania z naszych stron internetowych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza zgodę na użycie plików cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.