Odpowiedz w tym wątku
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: pomocy mam pytania z rachunku prawdopodobieństwa

  1. #1
    Początkujący Generał Awatar RedJul
    Dołączył
    22.02.2012
    Posty
    2,676
    Serwer
    Nowa Ziemia

    pomocy mam pytania z rachunku prawdopodobieństwa

    Mam 2 pytania:
    Czy szansa na wygraną w losowaniu może wynieść więcej niż 1?
    Czy można dodawać prawdopodobieństwa w 2 (lub więcej) kolejnych losowaniach?
    Problem w tym, że znam odpowiedzi tylko nie potrafię łopatologicznie matołowi wyjaśnić.
    Prosiłbym nie o odpowiedzi tak/nie a o wyjaśnienie dlaczego.
    Łopatologicznie

  2. #2
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    13.12.2012
    Posty
    19
    Serwer
    Złota Góra
    Standardowo szansa wynosi max 1. Rzucasz jednościenną kostką i zawsze wypada jedna liczba. Ew. coś na zasadzie rzutu monetą z dwoma orłami - zawsze wypadnie.
    Gdy masz dwie możliwości - szanse spadają - rzut monetą - połowa na orła, połowa na reszkę. Rzut kostką 6-ścienną - 1/6 na każdą liczbę.
    Co do drugiego pytania. Masz dwa rzuty monetą - w każdym szansa na orła wynosi 1/2. Czy to oznacza, że przy dwóch rzutach trafisz orła na 100%? Nie. Więc nie dodajemy. Mnożymy. I losowanie - 1/2, II losowanie - 1/2 - czyli szansa na wylosowanie orła w dwóch rzutach wynosi 1/4.

  3. #3
    Odkrywca
    Dołączył
    02.02.2012
    Posty
    657
    Serwer
    Nowa Ziemia
    RedJul, próbuję zgadnąć co miałeś na myśli w pierwszym pytaniu. Coś jak jajko z dwoma żółtkami? Czyli szansa na żółtko w jajku jest większa niż 1? Bo nawet w tym przykładzie to tak nie do końca jest, po prostu jest ponad 99% szans na jedno żółtko i jakiś promil na 2.

    W rachunku prawdopodobieństwa nie jestem najmocniejszy, ale szansa na wylosowanie 6 w rzucie kością przy każdym rzucie jest raczej taka sama. Po prostu przy odpowiednio dużej liczbie rzutów (milion?) ustala się prawidłowość, że tych szóstek jest około 1/6. W TSO dochodzi jeszcze magiczne RNG, które jest całkiem odrębnym i ciekawym zagadnieniem - w największym skrócie wynik losowania np. nagród w przygodzie może zależeć od tego o której godzinie (minucie, sekundzie) była zakończona.

  4. #4
    Początkujący Generał Awatar RedJul
    Dołączył
    22.02.2012
    Posty
    2,676
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Rachunek prawdopodobieństwa to ja znam, na tyle żeby powiedzieć, że trzeba być dokładnym w słowach.
    W drugim pytaniu 1/4 wynosi szansa na nie trafienie orła lub 2 orły.
    1/4 - bez orła
    1/2 - 1 orzeł
    1/4 - bez orła.
    Czyli szansa na trafienie przynajmniej 1 orła wynosi 3/4
    Gorzej u mnie z zacięciem pedagogicznym, bo facet słyszał o rachunku prawdopodobieństwa i podpiera się googlem bez zbytniej umiejetności wyłapywania sensu w tym co przeczyta.
    Jak dyskutować z facetem który twierdzi:
    Prawdopodobieństwa się dodaje, a tak osiągnięte prawdopodobieństwo jest prawdziwe w kontekście prawa wielkich liczb.
    Tu mu sie ciut pomerdało z wartością oczekiwaną
    W kilku wydarzeniach łączne prawdopodobieństwo może przekroczyć 100%. Nie może zostać przekroczona liczba 1*ilość zdarzeń.
    Na 20 niezależnych wydarzeń (losowanie), gdzie w każdym z nich jest 25% na budynek, mamy 25%*20=500% szans na budynek.
    500% oznacza 5*100% = 5*pewność wylosowania budynku.
    W sumie odpuściłem sobie z nim dyskusję.
    Facet jest niereformowalny.

Odpowiedz w tym wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów

Ubisoft wykorzystuje pliki cookies w celu umożliwienia jak najlepszego korzystania z naszych stron internetowych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza zgodę na użycie plików cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.