Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 10 1 2 3 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 100

Wątek: [PORADNIK]Plan Zagospodarowania Przestrzennego

  1. #1
    Odkrywca Awatar Idho
    Dołączył
    02.03.2012
    Posty
    786
    Serwer
    Słoneczny Gród

    [PORADNIK]Plan Zagospodarowania Przestrzennego

    Wielu graczy po wizycie na mojej wyspie pytało się o różne aspekty mojego ułożenia lub prosiło o dodanie mnie do znajomych, aby porównać swoje ułożenie z optymalnym, dlatego postanowiłem dla nich stworzyć ten poradnik. Jest to ustawienie, które sprawdza się u mnie od ponad 2 lat, dlatego niektórych rzeczy nie umieściłem jeszcze, więc należy też traktować ten poradnik jako wprowadzający. Będę opisywał sektorami i omawiał ich budowę.



    Sektor 1




    Na miejscach 6 sekundowych umieszczam produkcję, które są najbardziej opłacalne i które warto premiować, a nawet trzeba wręcz. W s1 znalazła się stajnia i manufaktura x2. Wartość koni niestety bardzo zmalała, aczkolwiek i tak warto je budować tak aby miały najmniejszy cykl ze względu na premie "kije marchewki" (x4), aczkolwiek jakbym teraz miał budować postawiłbym maksymalnie 1 stajnie. Manufaktury to też oczywistość, możliwe że cena węgla zmalała, aczkolwiek jak chcemy wykorzystać optymalnie manufakturę, musi mieć jak najmniejszy cykl produkcyjny.

    Młyny nie muszą mieć dobrych czasów, 2 młyny które są oddalone o 12sekund od magazynu bez problemu zasilą piekarnie, która jest oddalona od magazynu 6 sekund. Poniżej magazynów mam gospodarstwa oraz silosy jest to dobry układ, ponieważ na pole możemy się dostać z każdej strony, a gospodarstwo czy magazyn mają wyjście/wejście tylko w jednym miejscu w sumie jak większość budynków i jest umieszczony na dole budynku na samym środku. Dlatego jeżeli nie mamy silosów optymalnie jest budować magazyn, w około niego gospodarstwa, a poniżej gospodarstw pola, i lepiej dawać dwie warstwy pól poniżej gospodarstw niże jedną warstwę otaczającą nasze gospodarstwa.
    Gospodarstwa oraz silosy ustawiłem tak, aby ich cykle się nakładały co sprawiło, że mam 2 niewyczerpalne pola zboża, które nie trzeba doładowywać.

    Epicki Skład drewna nie ma optymalnego czasu (8 sekund to optymalny czas), ale 14 sekund nie jest złym wynikiem, a weźmy pod uwagę, że ciężko go gdziekolwiek wpasować bez utraty dobrego miejsca.
    Wyżej nad domem władyki umieściłem budynki zwiększające populację, oczywiście da się wpasować tam magazyn i kilka budynków, aczkolwiek postawiłem bardziej na estetykę w tym przypadku, bo jakby nie patrzeć każdy zaczyna oglądać wyspę od sektora pierwszego, dlatego zostawiłem rezydencje, ale zapewne jak mi się to znudzi zamienię je na lodowe posiadłości. Dodatkowo w sektorze zamieściłem wszystkie budynki typu magazyny prowiantu, koszary, introligator, abym miał w jednym miejscu, dlatego też jednak chciałem już pominąć produkcje bo i tak dużo bym nie zmieścił a jednak premiowanie byłoby uciążliwe.

    Magazyn prowiantu, specjalny magazyn prowiantu, koszary, introligator, nie potrzebują dostępu do magazynu, dlatego stawiamy je w takim miejscu aby nie przeszkadzał i aby nie zużywał dobrego miejsca. Najlepiej też mieć jednak kilka obok, jednak zaoszczędza to kilka sekund i zawsze sprawdzając jeden mamy drugi pod ręka. Ja jestem bardzo zadowolony że introligator znajduje mi się w widocznym miejscu, dzięki temu zawsze wiedziałem od razu po zalogowaniu czy mam księgę do odebrania.



    Sektor 2


    Sektor drugi, może się wydawać trochę dziwny, ponieważ wcześniej pisałem, że trzeba jak najlepiej wykorzystywać 6 sekundowe miejsce. Przy optymalizacji produkcji bali iglastych podszedłem trochę inaczej, wpierw rozrysowałem siatkę, tak aby zmieścić jak najwięcej budynków. Można po tym poznać, że zmieściłem młyny wodne, aby nie tracić miejsca, i dopiero jak już było wszystko rozplanowane zacząłem budować chatki drwali. Dlatego przy planowaniu polecam robienie siatki przy pomocy drogi, bardzo to pomaga. Drwali umieszczałem w ten sposób aby mieli jak najbliżej do złóż drewna iglastego, dlatego może być oddalone od magazynu od 12 sekund, ale do złoża może mieć 4 sekundy. Niektórych drwali umieściłem nawet aby mieli do złoża 0 sekund. Trzeba pamiętać, że najlepiej mieć optymalne czasy drwali, zawsze czasy leśników można wyregulować w ten sposób, aby dostawić dodatkowego, który by nadrabiał straty. Generalnie leśników nie premiujemy, w ostateczności tylko drwali, więc lepiej mieć jednak jak najlepsze czasy drwali, więc po umieszczeniu drwali resztę wolnego miejsca umieściłem chaty leśników.

    btw. W s2 także umieściłem specjalną kopalnie złota aby optymalnie wykorzystać to miejsce, i aby nie zmarnowało się miejsce w drugim miejscu 6 sekundowym umieściłem piec do złota.






    Jeżeli chodzi o wydobycie rudy miedzi, miejsce gdzie się znajduje magazyn jest optymalne. Zamienienie go na ulepszony magazyn sprawi, że stracimy jedno miejsce (to gdzie jest wybudowany młyn wodny). Przestawienie magazynu w okolice młyna wodnego pogorszy nam wydobycie rudy miedzi z kopalń. Co do reszty mapki, jak zauważyliście budynki do populacji ustawiamy na peryferiach, aby nie marnować dobrego miejsca budynkom produkcyjnym, które są uzależnione od magazynu.


    Sektor 3



    Jak widać sektor 3 poświeciłem produkcji zboża. Wygląda to inaczej niż w sektorze pierwszym, tutaj obok magazynu znajduję się pole, czyli złoże ułożenie jest specjalne, ponieważ chcemy odzwierciedlić czasy gospodarstw z czasami silosów. Optymalnym ustawieniem jest ustawienie kiedy to czas wszystkich silosów = czasowi wszystkich gospodarstw, wtedy pola są nieśmiertelne, a dodatkowo mamy optymalne ustawienie gospodarstw. Jeżeli przykładowo byśmy mieli czas silosów > czasu gospodarstw jeżeli różnica jest dość duża to możemy to zauważyć tym, że silosy przestają pracować lub zmieniają pola na inne, świadczy to że kosztem jakiegoś gospodarstwa lub wielu tracimy na produkcji zboża, więc zawsze starajmy równoważyć te produkcje. Przykład widoczny na screenie zaznaczyłem kreskami budynki o tych samych cyklach produkcyjnych. Oczywiście nie zawsze da się odzwierciedlić cykle bo na cykl produkcyjny wpływa dojście do magazynu oraz do złoża, ale przykładowo możemy się starać aby 3 silosy, miały taki sam cykl produkcyjny co 3 gospodarstwa. Pamiętajmy o tym, że lepiej, aby pola powoli się eksploatowały.. przykładowo pole 800, aby wyczerpało się w ciągu 2-3 tygodni, niż abyśmy mieli pole zawsze na maksa zapełnione, i żeby silosy przestawały pracować lub przestawiały się na inne pola. Będzie to oznaczało, że mamy gorsze wydobycie zboża, niż osoba która przykładowo raz na 2 tygodnie jest zmuszona wytworzyć "miejscowe przysłowie" (doładowanie do zboża +400).



    Produkcja ryb, usytuowana blisko złoża ryb i niedaleko magazynu. Inna dobrą pozycją jest miejsce na tym cypelku gdzie stoją 4 lodowe posiadłości (tam także wejdzie siedziba gildii, jak ktoś nie ma pomysłu na nią). Ryby nie są produktem drogim, aczkolwiek warto mieć swoją produkcje na własne potrzeby, aby nie być uzależnionym od innych. Nie warto marnować na nich miejsca blisko magazynu, ale za to warto budować blisko złoża, i najlepiej wszystkie budynki, aby nie doładowywać kilku złóż na raz i nie mieć problemu z premiowaniem ich.
    Oczywiście na miejscu 6 sekundowym, 2 manufaktury, a dalej w zależności od miejsca wstawiałem smolarzy lub młyny wodne. Młyny wodne umieszczałem jak znajdywałem dla nich pasujące miejsce, a smolarzy używam raczej jako wypełniaczy , smolarzy nie premiuje, więc dla mnie mogą być rozrzuceni po całej mapie, a budynki są dość ważne bo jednak zużywam sporo węgla.

    btw. Opactwa czy młyny wodne są ułożone zazwyczaj po prawej stronie magazynu, dlatego że wejście/wyjście w tych budynkach znajduje się bliżej prawej strony, jakbyśmy umieścili opactwo/młyn wodny po lewej stronie przy magazynie ich czas będzie wynosił 8 sekund, a nie 6 sekund jak po prawej.




    Sektor 4


    Sektor 4 nadaję się doskonale na produkcję bal iglastych. Postępowałem analogicznie do sektora drugiego, wpierw rozrysowałem siatkę, aby zmieściło się jak najwięcej budynków, a później umieszczałem drwali najbliżej złóż, spowodowało to, że kilku drwali pokonuję drogę do złoża w 0 sekund. Zmieściłem także 2 młyny wodne.



    Tutaj widać moją produkcję mieczy z brązu, sztab brązu oraz produktów do manuskryptów oraz tomów. Piece do sztab brązu można oddalić od magazynu na miejsca -12 sekundowe, będziemy mieli minimalny minus w produkcji dobowe, który spokojnie zaspokoją premie raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie, zależnie od produkcji. Mam tylko 4 mieczników brązu, ponieważ jest to wystarczalna dla mnie produkcja, i każdy ilość mieczników brązu dostosowuje do swoich własnych strat. Mieczami z brązu rzadko handluje i zużywam je na własne potrzeby, jak dla mnie to wystarczająca liczba, ale sami musicie dojść ile przygód dziennie robicie i jak duże straty macie w rekrutach i na podstawie tego dostosować liczbę. Oczywiście miecze z brązu podrożały, więc można mieć więcej niż potrzebujecie, ale to spowoduje większe zapotrzebowanie na rude miedzi, będziecie wtedy zmuszeni zwiększyć wydobycie rudy miedzi, czyli stawiać wszystkie, kopalnie, zwiększyć poziom kopalń oraz premiować je systematycznie. Zwiększenie poziomu kopalń miedzi sprawi, że szybciej będą padać, i częściej będziecie musieli stawiać kopalnie, istnieje też alternatywna opcja skupu rudy miedzi, ale przy rosnącej cenie nie jest to dobre wyjście dla nowych lub dopiero rozwijających się graczy.
    Co do produktów do manuskryptów oraz tomów, czcionka drukarska jest najdroższa dlatego umieściłem produkcje jej umieściłem na 6 sekundowym miejscu. Mając introligatora na poziomie 5 oraz premiując go co jakiś czas klejem wystarczy nam po jednym budynku z każdej produkcji, i nawet nie musimy ich robić na 5 poziom. Jeżeli za to chcemy tym handlować, wtedy już trzeba dostawić budynek, aczkolwiek przykładowo dla dobrego papieru, mam poziom 2 i w magazynie 30k dobrego papieru, odkłada się jak szalony.
    W pozostałe wolne miejsce wstawiłem drwali iglastych ze względu, że mamy niedaleko źródła tego surowca.




    Sektor 5




    Część sektora piątego przeznaczyłem na produkcję zboża. Zastosowałem lustrzany układ silosów/gospodarstw , aby pole z którego budynki produkcyjne korzystają było nieśmiertelne. Jak widać pozostały obszar przeznaczyłem na drwali/chaty leśników iglastych w proporcji 2 drwali na 3 chaty leśnika w ten sposób czasy są optymalne pomimo, że budynki znajdują się daleko od magazynu, za to mają blisko do złoża (0-4 sekund).


    To miejsce jest dobre na produkcję drewna liściastego, ponieważ mamy blisko magazynu złoża drewna liściastego. Możemy też wykorzystać na inne linie produkcyjne tak jak ja mam u siebie. Na miejscach 16 sekundowych mam ustawioną produkcję marmuru, wg. mnie szkoda marnować na nią lepszych miejsc. Jakby nie patrzeć marmur bardzo potaniał w porównaniu do tego ile kosztował na początku, i obecnie łatwo można go pozyskać z handlu, dodatkowo w późniejszym etapie rozwoju marmur już nie jest tak szeroko używany, jedynie nadwyżkę jego sprzedajemy na handlu. Trzeba także pamiętać, że czym więcej mamy kamieniarzy marmuru tym szybciej nam się złoża wyczerpują i co za tym idzie częściej musimy wysyłać geologów aby odkrywali złoża marmuru.


    Dobre miejsca na linie produkcyjną do złotych monet. Na dalszych miejscach umieściłem najtańszą produkcję w tym przypadku węgla. Warto zwrócić uwagę, że umieszczam jak najbliżej magazynu budynki, które warto premiować, ponieważ najwięcej zarabiam. Niektórym może się wydawać, jaka jest różnica między 6 sekundami, ale w przypadku kiedy premiujemy budynki codziennie, i staż gry nasz można liczyć w latach są to sumy bardzo duże, dodatkowo czym premia dłuższa i mnożnik premii większy (x3 , x4) tym więcej zarabiamy na samej premii. Warto umieszczać budynki których produkcja jest dla nas najkorzystniejsza i dodatkowo premiować je jak najczęściej (jak nie non-stop).


    Sektor 6


    W sektorze szóstym zagospodarowałem swoją produkcję chleba. Pod nią (z gorszymi czasami) umieściłem produkcje zboża. W tym sektorze bez problemu umieścimy 8 magazynów i kilka linii produkcyjnych. Piekarnie nie są umieszczone jedynie na polach 6 sekundowych, ze względu, abym mógł bez problemu umieścić młyny na jeszcze gorszych polach i nie miał ujemnej produkcji mąki. Dodatkowo przewidywałem, że z czasem chleb cenowo spadnie i po ostatnich zmianach, chleb znacznie stracił na wartości (,więc można śmiało umieszczać piekarnie na gorszych czasach). Część produkcji w s6 jest poświęcona monetom, sztabom złota oraz żelaza. W wolne miejsce wrzuciłem smolarzy. Jeżeli ktoś myśli o założeniu produkcji mięsa, to dobre jest miejsce właśnie w s6, tam gdzie mam chatę łowcy kiedyś miałem produkcję mięsa, obecnie jest to pozostałość, aby wyczerpywało moje złoże, które niestety doładowuje ze względu na zadania gildyjne, a nie chciałbym aby się marnowało. Oczywiście produkcja mięsa jest jedna z najtańszych produkcji, więc inwestujcie w nią dopiero kiedy już inne linie produkcyjne są dopracowane. Część graczy z wyższym poziomem przechodzi jak ja na chaty łowcy jeleni, a inni burzą całkowicie linie produkcyjną mięsa i albo skupują mięso, albo gotowy produkt wędliny.


    Dobre miejsce na produkcję rudy żelaza (dlatego postawiłem bez patentowe kopalnie rudy żelaza i doładowuje je systematycznie) oraz węgla (z kopalń). Dodatkowo udało mi się wstawić Bajkowy Zamek i Złotą Wieże z dobrymi czasami. Jeżeli macie kogoś w gildii z Bajkowym Zamkiem to zakup za fasolki raczej odradzam, tak samo jak zakup Złotej Wieży za łodygi. Oczywiście jak już kupujecie którąś z kolei Wspaniałą Rezydencję i nie macie na co wydawać fasolek, to oczywiście że nikt bogatemu nie zabroni, ale patrząc ze strony opłacalności i w jakim okresie nam się zwróci inwestycja są to produkcji nieopłacalne jeżeli chodzi o krótki przedział czasowy (1-3 lata).
    W s6 mamy także sporo ciekawego miejsca dla naszych młynów wodnych. Inwestowanie w młyny wodne powinno polegać na zaspokojeniu naszych potrzeb, niż tworzenie linii produkcyjnej specjalnie na nasz zarobek. Uważam, że lepiej mieć linie produkcyjną wody bez premii na lekki plus i dopiero jak mamy jakieś zmiany na rynku, że cena wody wzrasta w takich momentach, premiować naszą linie produkcyjną i wtedy wodę sprzedawać z zyskiem.



    Sektor 7



    W sektorze siódmym postawiłem produkcję żelaza/mieczy stalowych trochę dalej mam produkcję ryb, a w najdalszych miejscach osadników, ze względu na czasy cykli i cenę produktów. Możemy wpasować inne produkcję, należy tylko pamiętać aby stawiać na najkrótszych czasach budynki produkcyjne na których najwięcej zarabiamy, a także używamy na nich premii (większy zysk z krótszych czasów = mając krótszy czas produkcji zmieścimy więcej cykli w premii co za tym idzie zarobimy na tej premii więcej niż na budynku z gorszym czasem produkcji).
    Tutaj jest także świetna alternatywa, jeżeli ktoś systematycznie buduje kopalnie węgla. Możemy zamiast tego magazynu, który ja postawiony, ustawić go właśnie na miejscu stawu rybnego oznaczonego literą M. Takie ustawienie pozwoli nam na optymalne wydobywanie węgla z kopalń w s7.
    Chce także zauważyć, że używam lodowych posiadłości jako zapychaczy, jeżeli widzę że czasy są nieopłacalne albo po prostu, wydaje mi się, że nie ma sensu napychać miejsca budynkami, które zamierzam premiować , ponieważ budynki na które rzucam premie grupuje, aby łatwiej można było premiować. To jednak jest sprawa indywidualna, ale ogólnie polecam jakiekolwiek grupowanie, aby łatwiej było nam się orientować. Swój układ mam od ponad 2 lat, i łatwo się orientuje w nim, oczywiście z biegiem czasu następowały pewne modyfikacje, ale generalny szkic nie zmienił się.





    To jest bardzo dobre miejsce na produkcję bali liściastych. Budynki produkcyjne ustawiłem w taki sposób, aby optymalnie korzystały ze złóż które się w tej okolicy znajdują. Przykładowo drwal na 16 sekundowym polu, ma tylko 2 sekundy do złoża. Taka produkcja bali liściastych wystarcza na produkcję desek liściastych oraz dobrego papieru. Produkuje 2845 bal liściastych na 12h bez premii, na plusie mam 56 bal liściastych, wg. mnie bardzo świetny wynik pokazujący jak łatwo można zrównoważyć swoją produkcję. Pozostałe miejsce posłużyło do umieszczenia smolarzy oraz młynów wodnych (jak już wcześniej napisałem używam ich jako zapychaczy ponieważ ich nie premiuję).



    Sektor 8



    Sektor ósmy to w dużej mierze produkcja zboża. Gospodarstwa operują w okół dwóch niewyczerpalnych pól. Oczywiście rozkład można zastosować do innej produkcji. Chce zwrócić uwagę, że posiadam tylko dwóch kamieniarzy do marmuru w tym sektorze i w miarę oddalone od magazynu, ze względu na przyjemność gry. Większa ilość kamieniarzy spowoduje szybszą eksploatacją złóż, i częstszym wysyłaniem odkrywców. Rozkład został wprowadzony zanim na serwerach pojawiły się premie x2 na 24 godziny, dlatego uważam jednak w późniejszym etapie gry, gdzie już nie potrzebujemy tyle marmuru warto ograniczyć liczbę kamieniarzy (marmur), tym bardziej jeżeli mamy pewność że kamieniarze nie wyczerpią naszych złóż w ciągu 24h.



    Sektor 9



    Połączenie sektora szóstego z ósmym. Niestety ciągnięcie schematu z sektora ósmego jest nieopłacalne, dlatego kontynuowałem z sektora szóstego. Trochę schemat został zachwiany poprzez wprowadzenie Epickiego Składu Drewna, dlatego widać obok siebie dwa magazyny, ale budując go w tym miejscu i marnując miejsce na magazyn osiągnąłem najlepszy czas dla Epickiego Składu Drewna, który wynosi 8 sekund. Jeżeli ktoś nie chce budować w tym miejscu Epickiego Składu Drewna, może przykładowo zastąpić ten dodatkowy magazyn oraz ESD budynkami produkcyjnymi.




    Tutaj mamy przykład innej dobrej miejscówki na Specjalną Kopalnie Złota (poziom 6), wynosi ona 8 sekund do magazynu. Można poprawić ten czas do 6 sekund kosztem 10 sekundowego miejsca i gorszymi czasami w budynkach poniżej magazynu, który leży równolegle do złoża złota. Otóż można zamiast magazynu oraz chaty łowcy jeleni, który znajduje się nad magazynem, umieścić w jego miejscu Ulepszony magazyn niestety taki manewr nam da szerokość 1,5 budynku, zamiast 2 budynków, dlatego będziemy zmuszeni podciągnąć część budynków o jeden palik lub nic nie robić wtedy czasy 3x10s i 1x14s pogorszą się o długość 1 palika czyli 2 sekund.
    Osobiście uważam, że jedna Specjalna Kopalnia Złota wystarczy, aby zużywać bez problemu doładowania do złota, które pozyskujemy z przygód. Bez kombinacji kopalnie z czasem 6 sekundowym możemy uzyskać w s2. Jeżeli, ktoś robi naprawdę dużo tych przygód oraz skupuje doładowania z handlu, może się zdecydować na dwie Specjalnie Kopalnie Złota, ale wcześniej lepiej zacząć od jednej i sprawdzić jak nasza produkcja złota będzie pracować na jednej Specjalnej Kopalni Złota.




    Przykładowa zabudowa dla pozostałej części sektora dziewiątego. Jeżeli posiadamy chaty łowcy dobre miejsce na nie to przykładowo te, które przeznaczyłem na Lodowe Posiadłości, znajdują się obok nich złoża mięsa. To miejsce jest trochę nieformatowe, dlatego dobrze nadaje się dla budynków nieformatowych takich jak młyny wodne. Niestety umieszczenie młynu wodnego przy złożu złota, uniemożliwia wybudowanie tam kopalni złota, więc jeżeli chcecie tam postawić budynek, trzeba mieć to na uwadze, że kopalnia złota tam się już nie zmieści, jeżeli za to jak postawimy kopalnie złota, już nie wybudujemy młynu wodnego. Ja osobiście nie używam wszystkich złóż złota dlatego, wybrałem młyn wodny.



    Produkcja desek liściastych i analogiczna sytuacja ze złożem złota jak we wcześniejszym przypadku, który omawiałem z młynem wodnym. Oczywiście w to miejsce, można umieścić inna produkcję, trzeba mieć tylko na uwadze, że jak ktoś nas premiuje, nie zawsze zauważy budynki za drzewami, parę razy zdarzało mi się, że przypominałem o tym miejscu, dlatego mam tam produkcję, która zazwyczaj nie premiuję. Poniżej produkcji desek liściastych dobre miejsce na trzy młyny wodne.
    Ostatnio edytowane przez Idho ; 02.03.2015 o 19:08

  2. #2
    Odkrywca Awatar Idho
    Dołączył
    02.03.2012
    Posty
    786
    Serwer
    Słoneczny Gród
    wnioski, porady


    1) Pojemność magazynowa.
    Sugerując się moim rozkładem budynków i strategią ustawiania magazynów, mając do dyspozycji jedynie zwykłe magazyny osiągniemy limit pojemności magazynowej na wysokości 220 000 - 250 000. Wg. mnie jest to wystarczająca ilość do zaliczenia wszystkich zadań jak i samej gry. Jeżeli mamy problem z magazynowaniem, niektórych surowców mamy dwa sposoby na przechowywanie surowców, które nam się nie zmieściły do magazynu:
    1) Wysyłamy surowce do znajomego, on ofertę odrzuca. Oferta wraca do nas na pocztę, z której możemy w dowolnym momencie przyjąć te surowce z powrotem do magazynu. Jeżeli nie zaakceptujemy oferty, oferta pozostanie na poczcie ... nie wygaśnie ona ani nie zostanie skasowana.
    2) Przykładowo mamy 100k surowca w magazynie, a mamy limit magazynu 200k. Prosimy znajomego, aby podesłał nam tego surowca 200k. W ten sposób, 100k trafi do magazynu, a pozostałe 100k, które nie mieści się w magazynie powędruje do "gwiazdy". Następnym krokiem odsyłamy znajomemu pożyczone na chwilkę 200k surowca. Takim sposobem mamy w gwieździe 100k surowca, i pusty magazyn.
    Moim zdaniem ulepszone magazyny warto wtedy budować, jak nam brakuje wolnych patentów, a nie przestrzeni magazynowej. Stawiając ulepszone magazyny jednak marnujemy wolną przestrzeń, ale i pogarszamy czasy naszych budynków produkcyjnych.


    2) Patenty budowlane
    Jest wiele sposobów na pozyskiwanie patentów budowlanych: zniszczenie dowódcy bandytów sektora na naszej wyspy, osiągnięcie 32 poziomu, kupienie ich za klejnoty, łodygi lub za futbolówki podczas wydarzenia piłkarskiego. Najczęściej popełnianym błędem wśród graczy jest brak optymalizacji i brak wymiany budynków patentowych na bez patentowe. Co do optymalizacji są dwie metody:
    a) wymiana budynków z mniejszym poziomem na większy, przykładowo po co trzymać dwa budynki na poziomie 2, jeżeli można ulepszyć jeden do poziomu 4, a drugi zburzyć i odzyskać patent.
    b) zastępowanie produkcji alternatywnymi. Tutaj mamy dwie taktyki, jedna to zastępowanie produkcji która daje ten sam efekt/produkt tylko jest korzystniejsza dla nas, przykładowo smolarze -> kopalnie węgla. Duże pole do manewru ma tutaj epicki skład drewna.
    Drugą taktyką jest zastąpienie jednej linii produkcyjnej , inną bardziej opłacalną. Przykład kamień -> marmur. W ekstremalnych przypadkach można trafić osobę co ma przykładowo 40 mennic lub 150 piekarń. Minus taki, że jesteśmy uzależnieni od handlu oraz od zmian jakie wprowadza BB bardziej niż osoby, które mają zrównoważoną gospodarkę.
    Jeżeli jednak chodzi o zastępowanie budynków które zabierają patent, takimi które nie zabierają jest pewnym rodzaju oczywistością, która zostaje zapomniana przez część graczy i jest to jeden z podstawowych błędów. Budynki takie możemy kupić na handlu, niestety nie każdego stać, ale przy pewnej dozie wytrwałości możemy je sami zdobyć z odpowiedniej przygody, przykładowo:
    1) Posiadłość piratów (+50) można ją zdobyć z Kolejnych Zakazanych Eksperymentów
    2) Chata pirata (+50) = Banici
    3) Mroczna Forteca = Czarni Rycerze (osobiście nie polecam jej ponieważ zajmuje sporo miejsca)
    4) Lodowa Posiadłość (+140) = Najazd Wikingów
    5) Biały Zamek (+50) = Skarb przy Jeziorze lub Okradać Bogatych
    6) Wieża Wiedźmy (+100) = Ryczący Byk lub Mroczne Bractwo
    7) Gościnny Kościany Kościół (+100) = Wir
    8) Rezydencja (+30-70) = Starzy Przyjaciele
    Ostatnio edytowane przez Idho ; 02.03.2015 o 19:32

  3. #3
    Odkrywca Awatar Idho
    Dołączył
    02.03.2012
    Posty
    786
    Serwer
    Słoneczny Gród
    odp na pytania:

    1) Otrzymałem w gildii pytanie, co lepiej wybrać 2x Pływający dom czy 1x Szkółkę Wiejską.
    Oczywiście, że szkółkę wiejską. Gdy wybudujemy ją i ulepszymy na poziom 5, po roku pracy zaoszczędzimy na osadnikach ~550k chleba. Oczywiście nie biorę pod uwagę premii na szkółkę oraz pomysłu BB gdzie mieli zmniejszyć czas produkcji osadników z 120min na 90min. Pływający dom nic nie produkuje, więc nic na nim nie zyskamy. Przy swojej zabudowanej wyspie mam ponad 17k populacji, nawet jakbym posiadał zamiast lodowych zwykłe rezydencje, populacja utrzymała się na poziomie 8k-9k, a jest to wystarczające. Ilość miejsca jakie mamy przeznaczone na Pływające rezydencje, jest ograniczona i o wiele mniejsza niż miejsce na wyspie.
    Dodatkowo trzeba pamiętać Szkółka Wiejska zarabia na nas ciągle, jeżeli nie mamy wyczerpanego limitu populacji. Osobom, które mają ciągle wyczerpany limit, szkółka da wymierny efekt.
    Ostatnio edytowane przez Idho ; 02.03.2015 o 19:33

  4. #4
    Odkrywca
    Dołączył
    26.03.2012
    Posty
    658
    Serwer
    Słoneczny Gród
    Muszę się przyczepić ;p
    - po pierwsze, jeżeli ten poradnik jest zrobiony z myślą o znajomych, to powinien się raczej znaleźć w "dziale serwerowym" dotyczącym Słonecznego Grodu,
    - po drugie, takie "optymalne" ułożenie budynków, w sensie wykorzystania najkrótszego czasu dojścia do magazynu (6 i 8 sekund) może się sprawdzało te 2 lata temu, nie teraz gdy mamy sporo nowych budynków 3x2 (młyn wodny) lub 2x3 (ulepszony magazyn), tym bardziej jeśli ktoś chce sobie zwiększyć pojemność magazynową dzięki tym magazynom, tak że optymalne ustawienie powinno być już pod nowy magazyn, nie pod stary, ale oczywiście mogę się mylić,
    -po trzecie, jeżeli już mowa o optymalnym ustawieniu, to patrząc na sektor 1 i ustawieniu kwietnych grządek pod domem władyki oraz tych poniżej dwóch pól (6 grządek u góry i 6 na dole), to wydaje mi się że gdyby zlikwidować te grządki i przesunąć budynki bliżej domu władyki o te pół kratki, to możliwe że udało by się jeszcze upchnąć z 1-3 dodatkowe budynki, pomijając fakt że czasy by się "rozlazły" przy nowym ustawieniu to nie wiem co lepsze, czy "lepsze czasy" czy dodatkowe budynki,
    -po czwarte, sektor 2, kopalnia złota, takie ustawienie raczej jest przydatne w początkowym etapie gry, gdy doładowujemy kopalnie dosypkami, z czasem gdy podnosimy budynki na 4-5 poziomy zbiera nam się tyle desek liściastych i marmuru że spokojnie na okrągło możemu budować i wydobywać rudę w 7 kopalniach
    -po piąte... jak znajdę to dopisze ;p
    -po szóste... jak przyjdzie mi do głowy jakieś sensowne pytanie to też je zadam ;p

  5. #5
    Odkrywca Awatar Idho
    Dołączył
    02.03.2012
    Posty
    786
    Serwer
    Słoneczny Gród
    Cytat Zamieszczone przez Androm3da Zobacz posta
    Muszę się przyczepić ;p
    - po pierwsze, jeżeli ten poradnik jest zrobiony z myślą o znajomych, to powinien się raczej znaleźć w "dziale serwerowym" dotyczącym Słonecznego Grodu,
    - po drugie, takie "optymalne" ułożenie budynków, w sensie wykorzystania najkrótszego czasu dojścia do magazynu (6 i 8 sekund) może się sprawdzało te 2 lata temu, nie teraz gdy mamy sporo nowych budynków 3x2 (młyn wodny) lub 2x3 (ulepszony magazyn), tym bardziej jeśli ktoś chce sobie zwiększyć pojemność magazynową dzięki tym magazynom, tak że optymalne ustawienie powinno być już pod nowy magazyn, nie pod stary, ale oczywiście mogę się mylić,
    -po trzecie, jeżeli już mowa o optymalnym ustawieniu, to patrząc na sektor 1 i ustawieniu kwietnych grządek pod domem władyki oraz tych poniżej dwóch pól (6 grządek u góry i 6 na dole), to wydaje mi się że gdyby zlikwidować te grządki i przesunąć budynki bliżej domu władyki o te pół kratki, to możliwe że udało by się jeszcze upchnąć z 1-3 dodatkowe budynki, pomijając fakt że czasy by się "rozlazły" przy nowym ustawieniu to nie wiem co lepsze, czy "lepsze czasy" czy dodatkowe budynki,
    -po czwarte, sektor 2, kopalnia złota, takie ustawienie raczej jest przydatne w początkowym etapie gry, gdy doładowujemy kopalnie dosypkami, z czasem gdy podnosimy budynki na 4-5 poziomy zbiera nam się tyle desek liściastych i marmuru że spokojnie na okrągło możemu budować i wydobywać rudę w 7 kopalniach
    -po piąte... jak znajdę to dopisze ;p
    -po szóste... jak przyjdzie mi do głowy jakieś sensowne pytanie to też je zadam ;p
    -po pierwsze ... miałem prośby z innych serwerów także. Poważnie specjalnie ktoś zakładał konto aby obejrzeć wyspę :P nie wiem po co :P
    -po drugie ... młyn wodny jest uwzględniany. Czasami o ulepszonym magazynie wspominam, ale jak podałem, jest to wersja która ma 2 lata, wg. mnie nadal optymalna, ulepszony magazyn to fajna rzecz, aczkolwiek tracimy 2 miejsca na budynki, plus mamy gorsze czasy, trzeba jednak dostosować wybór pod własne potrzeby. Dodatkowo traktuj ten poradnik też jako poradnik dla początkujących graczy, przecież nie startujesz od 20 ulepszonych magazynów oraz młynów wodnych, dlatego uważam że szybciej się przyjmie pomysł poradnika, który jest wzorowany na magazynach dostępnych dla wszystkich. Jak się poradnik przyjmie to z chęcią wprowadzę poradnik gdzie masz ulepszone silosy jak i same ulepszone magazyny :P
    -po trzecie... mylisz się, przesunięcie młynów lub wszystkich budynków o ten jeden rząd w górę nie poprawi czasów, ani nie powstanie nowe miejsce na budynek. grządki ustawiam, tam gdzie się nie da nić pobudować.
    -po czwarte kwestia podejścia, i zależy jakiej kopalni. Mamy w sumie 2 miejsce gdzie kopalnia osiągnie 6 sekundowy czas dojścia do magazynu, jedno w s2, drugie w s9, tylko w s9 przez ustawienie magazynu tracimy jedno miejsce na budowę, dlatego można powiedzieć s2 jest optymalnym miejscem na wybudowanie wysoko poziomowej kopalni. Ja wychodzę z założenia jednak że co jakiś czas skupuje lub robię przygody, i doładowuje sobie kopalnie do 20k-40k i bardziej mi się opłaca właśnie mieć taką kopalnie i dać premie x4 niż sprzedawać doładowania, ale to też kwestia podejścia , czasu oraz możliwości.
    -po piąte... dopisuj.
    -po szóste .. mam nadzieje ;-)

  6. #6
    Osadnik
    Dołączył
    12.02.2012
    Posty
    240
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Cytat Zamieszczone przez Idho Zobacz posta
    aby porównać swoje ułożenie z optymalnym
    Jak tylko to zobaczyłem to pierwsze skojarzenie miałem z Królem Julianem i jego "wielbcie mnie". Rozumiem pewność siebie no ale ...

    A jak dla mnie optimum to umieszczenie na wyspie jak największej ilości budynków co też warunkuje trochę rozmieszczenie magazynów jak również ich rodzaju...
    Nie robi mi różnicy czy mam 500k magazynowej pojemności czy 1 mln... Do niedawna 100k było wystarczające...

    Cytat Zamieszczone przez Androm3da Zobacz posta
    tak że optymalne ustawienie powinno być już pod nowy magazyn, nie pod stary
    Więc gdzie nowy magazyn się nie mieści tam zostaje stary

    Więc kartka z wydrukiem wyspy, ołówek i trochę logistyki...
    A to że budynek z cyklem produkcji 3 min ma stać najbliżej magazynu jest dość oczywiste.
    Ustawienie dodatkowego budynku kosztem kilku sekund w cyklu produkcji kilku budynków dalej brzmi bardziej optymalnie.

    Jedna rzecz która dla mnie jest rażąca w tym co opisujesz i co widzę na obrazku to ustawienie składu drewna względem magazynu...
    Trzeba pamiętać że 1 skład drewna to 3 budynki w dodatku z bardzo korzystnie krótkimi cyklami produkcji.
    W moim przypadku produkuję tam węgiel - gdyż jego właśnie produkcja w moich obliczeniach dała mi największą oszczędność ilości zastąpionych smolarek.
    A cykl węgla w epickim składzie to zaledwie 1 min więc każda dodatkowa sekunda w transporcie stanowi znaczny % czasu całego cyklu produkcji w stosunku do zwykłych budynków. I u mnie np wynosi nie 14 a 8 sekund. A 6 sekund dodatkowego transportu w 1 stronę czyli 12 sek na 1 cykl w skali doby da sporo dodatkowego węgla...

    -po trzecie... mylisz się, przesunięcie młynów lub wszystkich budynków o ten jeden rząd w górę nie poprawi czasów, ani nie powstanie nowe miejsce na budynek. grządki ustawiam, tam gdzie się nie da nić pobudować.
    W s1 w linii przed domem władyki, budynkiem epickim i rezydencją gildii masz o ile dobrze liczę 37 budynków... u mnie stoją 44...
    Ostatnio edytowane przez Obcy10 ; 12.09.2014 o 17:33

  7. #7
    Odkrywca Awatar Idho
    Dołączył
    02.03.2012
    Posty
    786
    Serwer
    Słoneczny Gród
    @Obcy jak zauważyłeś wielkość magazynu to sprawa indywidualna i uzależniona od strategii przyjętej. Generalnie jak zabudujemy całą wyspę i osiągniemy 50 poziom i mamy budynki na 5 poziomie, to wielkość magazynowa waha się od 200k-300k na zwykłych magazynach.

    Co do budynków z czasem 3min, to raczej nie jest oczywiste, przykładowo ja mam dalej odsunięte chaty rybaków. Wszystko zależy od rodzaju produkcji i budynku.

    Co do Epickiego Składu Drewna, mam 2 składy w jednym mam optymalne 8 sekund w drugim 14 sekund i to nie jest tak proste, aby go fajnie wpasować jak się ma już całą wyspę zabudowaną, ale jakoś poradziłem. Dodatkowo nie wiesz jakie mam produkcje, oczywiście produkcja węgla jak chce się zwolnić trochę patentów, ja w swoim przypadku nie muszę, bo ułożenie moich budynków spowodowało, że mam trochę wolnych patentów i postawiłem na zarobek, dlatego 14 sekund też jest dla mnie opłacalne, a przynajmniej wykorzystałem to miejsce optymalnie.

    po trzecie... ciężko odnosić się do twojej propozycji jeżeli jej nie pokazałeś. Oczywiście widziałem inne propozycje w s1 i przykładowo na mojej odchodzą 2 pola ze względu na złoża zboża, i zapewne teraz zrobiłbym jedno albo inaczej zaplanował produkcje, więc to logiczne że będę miał pare budynków mniej jak mam zużyte miejsce na pola czy na garnizon.
    Ostatnio edytowane przez Idho ; 12.09.2014 o 18:03

  8. #8
    Osadnik
    Dołączył
    12.02.2012
    Posty
    240
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Optimum znaczy lepiej się nie da... Matematyka jest dość jednoznaczna...

    Sam mam wyspę ze starym ułożeniem a epickie wmontowałem na szybcika... ale wówczas nie piszę o optymalnym ustawieniu...

    Jeżeli liczba patentów jak i miejsce na wyspie jest policzalne, to w moim odczuciu optymalności, właśnie to jest główną jego składową...
    Każdy dodatkowy budynek jaki można postawić to albo miejsce w magazynach lub dodatkowa populacja (przy założeniu wykorzystaniu wszystkich patentów).

    Epicki budynek - też tam przerabiam egzo jak się brak zrobi w magazynie desek... ale obecnie na pieśni koncentracji i przy założeniu 3 in 1... dalej ta różnica miedzy 14 a 8 sekund jest znacząca

    Zgodzę sie co do rybaka... ryba jest tania i akurat ten budynek można traktować "gorzej"...
    Nie mniej jednak idąc dalej tropem optymalności nie mam na wyspie chatek łowcy jeleni bo ich większe czasy produkcji spowodują konieczność ustawienia większej ilości tych budynków w stosunku do startych łowców... a co za tym idzie, musiałbym usunąć kilka lodowych posiadłości zmniejszając populacje...
    A złoża - które obecnie można łatwo i szybko "napompować" - mam że starcza na kilka lat ciągłej eksploatacji.
    To tylko taka dygresja na temat mojego postrzegania optymalności.

  9. #9
    Odkrywca
    Dołączył
    26.03.2012
    Posty
    658
    Serwer
    Słoneczny Gród
    Idho, nowu muszę się przyczepić ;p jeżeli jest to poradnik optymalnego ustawienia budynków, to nie może być mowy jaka będzie pojemność magazynów po osiągnięciu 50 lvl i zabudowaniu całej wyspy, trzeba wziąć pod uwagę optymalnego gracza, czyli takiego który liczy się z każdym zaoszczędzonym patentem, a 200-300k pojemności magazynowej to kilkadziesiąt magazynów, a bez inwestowania kasy w grę można mieć 155 patentów o ile dobrze pamiętam.
    Teraz to się zastanawiam dla kogo ma być ten poradnik ;p dla osób z 'kasą" czy dla takich którzy mają po 1 lub 2 magazyny w każdym sektorze...

    Obcy10, polemizował bym, może i każda zaoszczędzona sekunda na transporcie węgla w epickim składzie drewna da więcej cyklów na dobę i tym samym więcej węgla, ale i też zwiększy zapotrzebowanie na drewno, czyli zyskamy na produkcji ale stracimy na patentach bo będziemy zmuszeni dobudować drwali/leśników, bo różnica między 8s (931.1 cykli) a 14s (744.8 cykli) jest jednak znaczna, czyli dodatkowe 194 cykle wymusi na Nas dostarczenie dodatkowych 20sztuk drewna na 1 cykl, a to da nam teoretycznie 5 dodatkowych drwali i 7.5 leśnika.

  10. #10
    Początkujący Generał Awatar RedJul
    Dołączył
    22.02.2012
    Posty
    2,676
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Cytat Zamieszczone przez Obcy10 Zobacz posta
    Jak tylko to zobaczyłem to pierwsze skojarzenie miałem z Królem Julianem(...)
    Bez przesady, jestem czerwony to królem być nie mogę
    Moja wyspa jest mniej zoptymalizowana, ma mniejszą produkcję ale jest ładniejsza

Odpowiedz w tym wątku
Strona 1 z 10 1 2 3 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów

Ubisoft wykorzystuje pliki cookies w celu umożliwienia jak najlepszego korzystania z naszych stron internetowych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza zgodę na użycie plików cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.