Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44

Wątek: Porada - bez niej nie dasz rady grać

  1. #11
    Osadnik Awatar Bluznierca
    Dołączył
    01.03.2012
    Posty
    235
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Wszystko fajnie tylko to jawna dyskryminacja czego w mojej drugiej Ojczyznie nie ma bo ta jest karalna i wysoce "scigana". A czym sie objawia w temacie zalozyciela watku?
    Tym ze sugeruje mi/namawia zebym pisal t.ex. ć, ź, itd... Jestem totalnym przeciwnikiem znakow diakrytycznych. Osobiscie uwazam to za przejaw glupoty i osobiscie bym dal klapsa temu kto to wymyslil. (i nie wyjezdzac mi tu z historia bo to nic nie da)
    Kilka lat temu w Polsce byl pomysl zeby je zlikwidowac i bardzo ta mysl popieralem. Niestety, zanim pomysl wszedl w faze parlamentarna zostal stlumiony przez tzw obroncow czci i historii polskiego jezyka. No nic, w zasadzie nie liczylem ze to "przejdzie" wiec zaskoczony nie bylem.
    Ale NIKT mnie nie zmusi zebym ich uzywal, a takie teksty jak ten ktory zaproponowal @Poznańczyk do mnie nie przemawiaja i nie przemowia
    W moim obecnym jezyku tez wystepuja znaki diakrytyczne i nic na to nie poradze. Moge jedynie sie cieszyc ze jest ich raptem trzy: ä, å, ö. Ale w pisowni, tak samo jak w przypadku polskim staram sie ich nie uzywac (co czasami sie nie udaje bo automatem reka sama je "rysuje"). I... nigdy nikt, nawet w szkole, nie powiedzial mi ze robie zle i ze MAM PISAC POPRAWNIE. Kto wie jak wygladaja i funkcjonuja szwedzkie szkoly ten bardziej zrozumie dlaczego mi tego nie zabraniano i dano WOLNA WOLE.
    Na klawiaturze moge sie w kazdej chwili przelaczyc na polska i czasami nawet skorzystam. Ale napewno nie bede z tego korzystal na zadnym forum, jakims komunikatorze, itd. Nie ma takiej sily.
    Poza tym juz sam moj nick o tym swiadczy. To nie jest zaniedbanie lecz swiadomy wybor miedzy slowem Bluznierca, a Bluźnierca. Dla wiekszosci znaczy to samo, dla mnie to pierwsze jest zapisane poprawnie a to drugie z bledem. Powtarzam - "dla mnie"
    Nie swietuje w swieta z tego samego powodu z ktorego nie swietuje w dzien premiery "Gwiezdnych Wojen". Choc w tych drugich jest wiecej prawdy.

  2. #12
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    27.01.2012
    Posty
    19
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Swego czasu pisanie z ogonkami bylo nietaktem az sie pojawili tak zwaniu userzy , sz... by ich trafil, zero pojecia o kompach, ale wszystko wiedza najlepiej ,a potem placz bo dysku nie mozna odzyskac. bo pliki z ąęśćń to kaplica..

    No ale to Settlersi, więc nikt tu dysków odzyskiwać nie będzie , tylko co komu do tego czy piszę z czy bez ogonków?

  3. #13
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    07.02.2012
    Posty
    26
    Serwer
    Nowy Świat
    Ok, fajny przekaz ale sam walnąłeś kilka byków. Błędów interpunkcyjnych idzie naliczyć okołu dwudziestu.

  4. #14
    Generał Awatar set2g
    Dołączył
    25.02.2012
    Posty
    4,317
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Dla mnie osobiście jak ktoś nie stosuje polskich "ogonków" jest to do przeżycia (w grze, gdzie nie ma słownika który poprawia, ale na forum powinny być), byle można było zrozumieć sens wypowiedzi.

  5. #15
    Osadnik Awatar mnlf
    Dołączył
    28.02.2012
    Posty
    82
    Serwer
    Nowy Świat
    @Bluznierca specjalnie dla Ciebie i wszystkich niedouczonych Szwedów, poradnik jak korzystać z klawiatury unicodowej (we w miarę nowoczesnych systemach obsługujących unicode - uwaga to nie działa w windowsie 95, jeśli nadal używasz windowsa to nie ma sprawy zamieszczę poradnik skąd ściągnąć i jak zainstalować nowocześniejszy system).

    Niezależnie od tego jakim językiem się posługujesz i z jakiego kraju pochodzisz twoja klawiatura posiada klawisz alt a nawet 2 takie klawisze, po lewej i prawej stronie klawisza odstęp.
    Nas głównie interesuje alt po prawej stronie oraz klawisze znajdujące się nad prawym altem obok entera.

    Teraz jak ich użyć
    naciskamy prawy alt i przytrzymujemy, następnie klawisz [ i puszczamy oba klawisze, pozornie nic się nie stało ale teraz jeśli naciśniemy jakąś literę to pojawią się nad nią 2 kropki ¨
    czyli
    alt + [ puścić alt i nacisnąć a to napisze się ä, podobnie zamiast e dostaniemy ë zamiast o dostaniemy ö a zamiast i napisze się nam ï (i tak dalej), dotyczy to również dużych liter np Ë

    następny klawisz ] daje falkę ~ nad literą np
    alt + [ puścić i nacisnąć a otrzymamy ã można w ten sposób otrzymać litery takie jak ñ õ ĩ ũ ỹ (również Ñ Õ i tak dalej)

    klawisz : z altem daje znaczek ´ nad następną literą czyli można w ten sposób napisać ó ú ý ń ś ź á

    klawisz ' z altem daje daszek ^ nad następną literą czyli otrzymamy za jego pomocą ŝ û ô ĵ

    klawisz = z altem dodaje ogonek zakręcony w lewo pod następną literą, czyli otrzymamy literki ş ḑ ḩ ķ ļ

    Naciskając jednocześnie shift, alt oraz klawisz [ otrzymamy kółko ° nad następną literą np å ẘ

    shift + alt + klawisz ] dodaje poziomą kreskę ¯ czyli możemy go użyć do napisania ō ū ȳ ē

    shift + alt + klawisz : dodaje ˝ nad następną literą np ő ű

    shift + alt + klawisz ' dodaje ˇ nad następną literą np š ǒ ě ň ǎ

    shift + alt + klawisz = dodaje ogonek zakręcony w prawo pod następną literą np ą ę ǫ į

    Dzięki temu bez zmieniania jakichkolwiek ustawień na każdym komputerze możesz pisać poprawnie, nawet jeśli piszesz tekst wielojęzyczny.

    @Atomus666 ale to było jeszcze zanim wymyślono unicode - zwyczajnie jedna osoba pisała swoje literki w swoim regionalnym kodowaniu a innym z innego ragionu wyświetlały się krzaczki. Gdy wymyślno uniwersalny sposób zapisu wszystkich liter problem przestał istnieć.
    Z dyskiem nic się nie psuło, system plików działa zupełnie niezależnie od tego jakich literek używasz w nazwach plików.
    Ostatnio edytowane przez mnlf ; 29.03.2012 o 18:28

  6. #16
    Osadnik Awatar Bluznierca
    Dołączył
    01.03.2012
    Posty
    235
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Cytat Zamieszczone przez mnlf Zobacz posta
    @Bluznierca specjalnie dla Ciebie i wszystkich niedouczonych Szwedów
    Dzieki wielkie ale gdybys przeczytal (!) to co napisalem to bys wiedzial ze ja moge lecz NIE CHCE. Wyrazilem sie jasno?

    Ps. Uzywam C64 - nawet nie wiem jak wyglada ta moja wioska. Widze tylko cyfry. Ale daje rade

    EDYCJA

    Aaaaaaa, i mam wypasiony 14 calowy "zielony" monitor.
    Nie swietuje w swieta z tego samego powodu z ktorego nie swietuje w dzien premiery "Gwiezdnych Wojen". Choc w tych drugich jest wiecej prawdy.

  7. #17
    Początkujący Osadnik
    Dołączył
    14.03.2012
    Posty
    10
    Serwer
    Czarci Gaj
    Ja tylko dodam, drogi Poznańczyku, że jeśli chcesz uczyć polskiego języka to staraj się nie popełniać błędów, gdyż tekst Twój nie jest ich pozbawiony. :-)

  8. #18
    Osadnik Awatar mnlf
    Dołączył
    28.02.2012
    Posty
    82
    Serwer
    Nowy Świat
    To ja mam lepszy monitor, bursztynowy.

    A i sprawdziłem projekt tej ustawy dotyczył ujednolicenia pisowni (aby głoski które wymawia się tak samo zapisywać tak samo - czyli aby nie było podziału na h i ch, ó i u, ż i rz ) a nie aby pozbyć się ogonków bez których niektóre słowa zmieniły by znaczenie. Więc bajki opowiadasz i tyle.

  9. #19
    Poznańczyk
    Widzę, że moje ironiczne i sarkastyczne podejście będę musiał trzymać w ryzach. Poradnik napisałem, od tak, pijąc herbatę i jedząc jabłko. Większość uczepiła się tych "ogonków", a zamiar był inny. "Czytasz to wiesz więcej i nie zadajesz głupich pytań i ich nie powielasz" a złośliwa tonacja w stylu, z literek tworzymy wyrazy, z tych zdania, które nabierają sens. Miało być kolorowo i zachęcić do przeczytania.

    Polskiego nie mam zamiaru nikogo uczyć, bo humanista nigdy ze mnie nie był.


    Legendary i kornolio wyłapali o co chodziło.

  10. #20
    Osadnik Awatar Bluznierca
    Dołączył
    01.03.2012
    Posty
    235
    Serwer
    Nowa Ziemia
    Cytat Zamieszczone przez mnlf Zobacz posta
    To ja mam lepszy monitor, bursztynowy.

    A i sprawdziłem projekt tej ustawy dotyczył ujednolicenia pisowni (aby głoski które wymawia się tak samo zapisywać tak samo - czyli aby nie było podziału na h i ch, ó i u, ż i rz ) a nie aby pozbyć się ogonków bez których niektóre słowa zmieniły by znaczenie. Więc bajki opowiadasz i tyle.
    Super. Oddaje Ci czesc bo moglo to tak wygladac choc wypowiedz jakiegos mechesa wspominam inaczej. Ale calkiem prawdopodobne, i pewnie tak bylo skoro sprawdziles, ze wygladalo to tak jak mowisz. To nie ma wiekszego znaczenia, a az takich glupot nie opowiadam wiec nie wiem po co ta spinka. I jakby nie patrzac ó oraz ż zostaloby wykopane w kosmos
    Idea mojego postu bylo tylko i wylacznie przekazanie tego iz nie mam zamiaru uzywac znakow diakrytycznych.

    @Poznańczyk-u, ja wyczulem ironie. Inna inszosc ze nikt przy zdrowych zmyslach nie zaproponowalby na serio zeby inni opcjonalnie kopiowali litery by moc poprawnie napisac cokolwiek
    Sam poniekad w ironicznym tonie napisalem.
    Zreszta powinienes to wiedziec, i mam nadzieje ze wiesz, po kilku zdaniach jakie wymienilismy w PW
    Nie obruszaj sie. Mnie @mnlf nazwal "niedouczonym" co przemycone bylo w tekscie "niedouczeni szwedzi". Choc ja sam Szwedem nie bylem, nie jestem i nie mam zamiaru byc. I choc aluzje zrozumialem to splynela po mnie i nie wiem gdzie teraz jest
    Nie swietuje w swieta z tego samego powodu z ktorego nie swietuje w dzien premiery "Gwiezdnych Wojen". Choc w tych drugich jest wiecej prawdy.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów

Ubisoft wykorzystuje pliki cookies w celu umożliwienia jak najlepszego korzystania z naszych stron internetowych. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza zgodę na użycie plików cookies. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.